FATİH BELEDİYESİ

Yükleniyor...Lütfen Bekleyiniz...

 

Tarihi yarımadanın büyük bir kısmını kaplayan Fatih, üzerinde yarım milyona yakın bir nüfusu barındırıyor. İstanbul’un en köklü yerleşim merkezlerinden biri olan ilçemiz, büyük bir tarihi ve kültürel mirasın da ev sahipliğini yapıyor. Yerleşik yapısı ve tarihi yarımadada yer alması nedeniyle, Fatih’te fabrikalar açmak, büyük ticaret merkezleri oluşturmak pek mümkün görünmüyor. Ancak, Fatih geleceğini geçmişinden çıkarma, atiyi mazinin üzerinde kurma ve Anka kuşu gibi kendi küllerinden yeniden doğma potansiyelini içinde barındırıyor. Biz de, işbaşına geldiğimizden bu yana Fatih’te klasik belediyecilik anlayışıyla yetinmeden, Fatih’in bu potansiyelini açığa çıkaracak projeleri gündemimizin en üst sırasına taşıdık.

Ayvansaray Kültür ve Turizm Güzergahı kapsamında Anemas Zindanları, Tekfur Sarayı, Emir Buhari Tekkesi restorasyonları, Ayvansaray Türk Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi , Fener-Balat Rehabilitasyon Projesi, Zeyrek’teki tarihi evlerin korunması, gizli kalmış hazinelerimiz olan sarnıçların açığa çıkarılması, bakımsızlıktan yok olmaya yüz tutan türbelerimizin ve tarihi çeşmelerimizin restorasyonu; çürümeye terkedilmiş medreselerin, tekkelerin, sibyan mekteplerinin modern bir anlayışla ve yeni işlevlerle canlandırılması için başlattığımız çalışmalar gibi Haliç sahilinin eski görkemine kavuşturulması için hazırladığımız projeler çalışmalarımızdan  bazılarıdır.

Bütün bu çalışmaların üzerinde yükseldiği asıl anlayışımız ise, kapsamlı bir toplumsal dönüşüm projesidir. Amaç, sadece tarihi ve kültürel mirası turizme açmak ve Fatih halkının sadece ekonomik yaşamına katkıda bulunmak değil; Fatih’te sosyal ve kültürel bir canlanmayı da sağlamaktır. Bu amaca ulaşmanın olmazsa olmaz koşullarından biri de katılımcı bir anlayışı hayata geçirmektir.

Toplumsal dönüşüm projemizin en önemli ayaklarından biri de, Fatih halkının sosyo- ekonomik düzeyinin yükseltilmesidir. Bu nedenle, tarihi ve kültürel mirasımızın turizme açılmasıyla birlikte Fatih’te ekonominin canlanmasına ve istihdamın artmasına özel bir önem veriyoruz. Ayrıca Fatih’in çehresinin değişmesiyle birlikte ortaya çıkacak yeni iş alanlarının gerektireceği kalifiye işgücü ihtiyacının karşılanması amacıyla sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde meslek edindirme kurslarını yapılandırıyoruz.

Fatih’in yeniden bir kültür merkezi haline getirilmesi de toplumsal dönüşüm projesinin bir başka ayağını oluşturuyor. Resim sergileri, tiyatro ve film gösterimleri, konserler, fotoğraf sergileri, paneller, konferanslar, sanat atölyeleri ve şenlikler her zaman gündemimizde olan ve uygulamaya geçirdiğimiz etkinlikler arasında. Fakat daha önemlisi, bu etkinliklerin bizzat Fatih halkı tarafından gerçekleştirilmesini sağlayacak bir kültür altyapısını oluşturmaktır. Bunun için de üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve sanat dünyası ile işbirliği içinde daha kapsamlı ve kalıcı projeleri gündemimize alıyoruz.

Sağlık kuruluşları açısından zengin bir ilçe olan Fatih’te halkının bu olanaklardan yeterince yararlanmasını sağlamaya dönük kapsamlı bir çalışma da Belediyemizin öncelikleri arasındadır. Mahallelerimizde kurduğumuz sağlık ocakları halkımızın öncelikle ‘birinci basamak’ sağlık sorunlarını giderebilmeleri için önemli bir basamak sağlamaktadır.

Gençlerimizin sokaklardan kurtularak enerjilerini daha yapıcı bir biçimde kullanmaları amacıyla spor tesislerini yaygınlaştırma çalışmalarımız bütün hızıyla sürüyor.

Şu anda farklı binalarda hizmet vermeye çalışan belediye birimlerinin tek bir merkeze toplanması amacıyla, yeni belediye binamızla ilgili çalışmalar da başlamış durumdadır. Ayrıca Fatih’e hak ettiği güzellikte bir kültür merkezi kazandırma yönündeki çalışmalarımız da hız kazanmış, kültür merkezimizin yapımı başlatılmıştır.

Belediye ile Fatih halkı arasındaki ilişkiler açısından en önemli meselelerden biri de, halkın sorunlarını en kolay biçimde iletebileceği ve çözüm bulabileceği bir mekanizma oluşturulmasıdır. Bu amaçla (Fatih Belediyesi İletişim Merkezi) FABİM çalışmalarını düzenli olarak sürdürüyor.  Fatih halkı, ister bir telefonla, ister elektronik postayla, isterse de bizzat başvurarak her türlü sorun, öneri ve şikayetini FABİM’e ulaştırabiliyor ve çözümü takip edebiliyor.  FABİM, halkın sadece belediye ile olan ilişkilerinde değil, devletin diğer kurumları ile olan ilişkilerinde de bir köprü görevi görüyor.

Dikkat edilirse, şu ana kadar saydıklarım arasında belediyenin temel görevleri olarak görülen çöp toplanması, yolların yapılması, imar uygulamaları gibi konulara hiç değinmedim. Çünkü bunlar bir belediyenin en temel görevleridir. Fakat kısaca değinmek gerekirse, Fatih yazın en sıcak günlerinde bile çöp kokusu hissetmiyor. İki yıl içinde büyük bir bölümünün asfaltlama çalışmaları tamamlanmış olan ilçemizin,  ihtiyaç halinde asfaltları yenilenmeye devam ediliyor.  Bu konuda, yaşanabilecek sorunlar için ise, bütün Fatih halkını aksayan hizmetleri FABİM’e bildirmeye çağırıyorum.

Başta da belirttiğim gibi, klasik belediyecilik anlayışı bizim anlayışımız olamaz. Hedef, Fatih’te kapsamlı bir toplumsal dönüşümü sağlamaktır. Fatih’i tarihi birikimiyle, alt yapısıyla, sosyal ve kültürel gelişimiyle kentleşmesini sağlamak ve  Avrupa Birliği standartlarında  İstanbul’un örnek ilçesi haline getirmek için çalışıyoruz.

 Şimdi, tek gayemiz, bize gösterilen teveccühe hizmetimizle layık olmaktır. Saygı ve Sevgilerimle...     

  baskan                    ucurtma


Mustafa DEMİR
Fatih Belediye Başkanı

 Firma Bilgileri
Firma Adı : FATİH BELEDİYESİ Yetkili Kişi: Mustafa DEMİR
Adres: Akşemsettin Mahallesi (Hocaüveyz Mevkii) Adnan Menderes Vatan Bulvarı No:54 Fatih
Telefon: 0212 453 14 53 / 0212 453 14 00 Fax: 0212 584 16 00
Web Adresi: http://www.fatih.bel.tr E-mail: fatih@seyriistanbul.com
Firmaya Mesaj Gönderin

Gelen mesajları okuyabilmek için lütfen üye girişi yapın
Firma Sahipleri üyelik bilgilerinizi bilmiyorsanız lütfen bizimle irtibata geçiniz...

   İsim ve Soyisim :(*)
   E-mail :(*)
   Mesaj :(*)

Gönderilen Mesajlar

Mesajların detaylarını görebilmek için lütfen üye girişi yapın...

semra uyar
mevlana kapı mahallesinde yıkım varmı varsa ne zaman bir an önce yıkılırsa memnun olurum siaden ricam bir an evvel yıkın insan evinin yıkılmasını istermi ben istiyorum ancak bu şekilde burdan uzaklaşırız başka imkanımız yok çocuk büyütecek yerler değil çünkü çocuklar için tehdit oluşturuyo çünkü her pislik var mustafa demire saygılarımla
7/26/2012 12:50:36 AM
nurten eken zeynur tekstil
fatih belediye başkanlığı fen işleri bölümü dikkatine belediyenize bağlı hasan halife akşemsettin mahallesi halıcılar caddesi no 29 da elda hint giyim zeynur teks san tic ltd şti. olarak faliyet göstermekteyim iş yerimiz halıcılar caddesiyle sarı güzel caddesinin kesiştifi noktada bulunmaktadır .dükkanımızın önüne münübüs kamyon gibi araçları geceden bırakarak iş yerimizin ve vatandaşın madur olmasını sağlamaktadırlar. belediye makamınızdan iş yerimizin önüne demir babalard
2/20/2012 6:15:08 PM
halit bakır
SN başkan SN emeğigeçenler bir süreden berri cerrahpaşa yolçalışmalarınızı taktirle izliyorum çamursus sokaklar pagelişi güzel park etmemiş araçlar güzel götüntüler ama nevarki sokak içinde park yeri bulamayan araçlar araçlarını yaya geçidi turaduğarlara park ederek yayaların caddeden yürümeye mecbur bırakılmakta buda tehlike arzetmektedir ayrıyeten başçı mah. sok 24 no uğur .ap evimin önüne çalışan yetkililrre söğlendiği halde adeta araapark yeri bırakılmış gibi akş.araçl şim park etm başladı
1/12/2012 2:38:59 PM
ismail taşçı
sn yetkili hobyar mah türbe sok (büyük ptt cad karşısı)sokağımızda dilenci var yaklaşık 5-6 seneden buyana dükkanımızın önündedir müşterilerimiz bile artık yolunu değiştiriyor herkesle samimiyet kurup duygusal sömürü yapmaktadır . ama artık bayağı rahatsızlık vermekte kendisine iş bulan tanıdıklar olmasına raamen gitmedi gerğinin yapılmasını önemlerica ediyorum telefonumuz 0212-511.16.69 teşekür ederim
9/23/2011 3:18:48 PM
RÜMUZ: MAĞDUR GRUP
KOCAMUSTAFAPAŞA İLKÖĞRETİM OKULU VE SÜMBÜLEFENDİ CAMİİ'NİN TAM KARŞISINDA TEKEL BAYİİ BULUNMAKTADIR.ÇOCUKLARIMIZI EĞİTİM YUVASINA GÖNDEREN BİZ VELİLER OLARAK BU DURUMDAN ŞİKAYETÇİYİZ. ÇOCUKLARIMIZ OKULDAN ÇIKTIKLARI GİBİ TEKEL BAYİİ İLE KARŞI KARŞIYA KALIYOR,BU DURUMDAN ÇOCUKLARIMIZ DA OLDUKÇA RAHATSIZ.AYNI ZAMAN DA BU DURUM CAMİ CEMAATİ İÇİN DE SÖZ KONUSUDUR.DİNİ İNANÇLARIMIZA SAYGI VE ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ KARARTMAMAK İÇİN ALLAH RIZASI İÇİN LÜTFEN BU DURUMLA İLGİLENMENİZİ İSTİYORUZ..
7/11/2011 3:23:20 PM
sema hacıbebekoğlu
Fabime şikayetimi bildirdim.Ama cevap alamıyorum.Lütfen artık yetkili biri beni duysun.Evimde iki çocuğumla foseptik sineklerle uğraşmaktan yıldım.
3/23/2011 9:32:21 PM
erdi yılmaz
sizin hizmetiniz altında çalışmak istiyorum kamyon arkası çöpçülük yapabilir çok aradım bulamadım size başvurıyım dedim aklıma tek gelen siz oldunuz bana göre bir iş verirseniz mutlu olurum lütfen e mail adresime mesaj yollayın beklicem
12/25/2010 1:31:35 AM
savaş ARSLAN
SELAMİN ALEYKÜM ben 5sene capa tıp fakultesınde tedavı gordumm vede 4,5 senedır hemo dıyalıze gırıyorumm beyaz kartım vrr ama nasıl faydaları vrr bılmıyorumm 2006 yılından bılgısayar belgem vrr orta okul mezunuyumm suanda calısmıyorumm bana bır ısı bulursanız sevınırımm en kısa zamanda hayırlı cevaplarını beklıyorumm ALLAH (C.C) RAZI OLSUN SIZDEN BIRDE 1987 DEN BERI CAPANIN HASTASIYIZ.BANA IS BULURSANIZZ SEVINIRIMM.
10/23/2010 4:27:23 PM
sema şenvardar
Taşköprülüzade sokakta oturuyorum sokağın belli bölümünde gecekondu evler yıkıldı medreseler ortaya çıktı fakat medreselerin önünde akşam saatinden sonra bir grup toplanıp hem içki içiyorlar hemde yanındaki köpekleri biz vatandaşların üstüne saldırtıyorlar bu durumdan çok rahatsız oluyoruz.Belediyenin en kısa zamanda ilgilenmesini rica ediyorum.
9/30/2010 11:25:34 AM
veysel zaman
iskender paşa mah ahmediye cad no 28 sofular adresınde bulunan işyerimizin önünde yıkılmak uzere olan bir agaç var ve agaç kurumuş ve cok tehlikeli durmaktadır rüzgarda ve yağmurda yıkılacak ve hem işyerimize hem cevredekı araçlara hemde yoldan gecen vatandaşlara zarar gelmesinden korkarız beledıyemizin gerekenı yapmasını rica ederim ŞANLIURFA ZAMAN KEBAB SALONU 0212 621 10 63 veysel ZAMAN
9/14/2010 3:06:22 PM
nurşen tezcan
itfaiye cad oturuyorum böyle bir koku görmedim belediye niye ilgilenmiyor
9/6/2010 11:56:14 AM
ulku kırmaz
kadınlar pazarında kokudan cam açamıyoruz bu ne pislik
9/6/2010 11:53:59 AM
seher akaşkın
felçli annem için eve doktor hizmeti varmı? adres; şükrü naili sokak ilkbahar ap no.7 kat2 karagümrük - istanbul lütfen bilgi verebilirmisiniz tel. 0532 280 06 32
8/3/2010 1:15:25 PM
Hüseyin soydoğan
ramazan efendi camisi yanındaki arabacı beyazıt parkında bulunan dubalardan birtanesini kırıp araç park edip her akşam içki içiyorlar. parka gidemiyoruz sesli ve küfürlü konuşuyorlar ailemle o mevkiden geçemiyoruz. gereğinin yapılmasını arz ederim. saygılarımla
8/3/2010 11:43:52 AM